Läkemedelsuppdateringar
Den information som visas här baseras på de uppdateringar som görs för olika läkemedel på Fass, där respektive läkemedelsföretag valt att särskilt kommentera ändringen. Detta innebär att listan över uppdateringar inte är komplett. Uppdateringarna listas kronologiskt och är grupperade utifrån vecka, där den senaste veckan visas nedan.
Datum | Läkemedel | Ändringen avser | Kommentar |
---|---|---|---|
2025-07-02
|
Produkt utgår
|
ViATIM® kommer att avregistreras 2025-07-01. Därmed slutar produkten att säljas på den svenska marknaden. Kontakta ansvarigt läkemedelsföretag för mer information.
|
|
2025-07-02
|
Läkemedelsnamn
|
Desflurane Baxter har bytt namn till Suprane. Namnbyte innebär oftast inte att produkten ändras på något annat sätt. Se produktens Fass-text eller kontakta ansvarigt läkemedelsföretag för mer information.
|
|
2025-07-01
|
Biverkningar
|
Mycket sällsynta fall av allvarliga hudreaktioner har rapporterats.
|
|
2025-07-01
|
Dosering
|
Hos patienter med nedsatt njurfunktion ska dosen minskas.
|
|
2025-06-30
|
Dosering
|
Ändring i behandlingsavsnitt
|
|
2025-06-30
|
Indikationer
|
Ändring i indikation
|